STAFF LIST

Great schools revolve around excellent teachers and at Coombe our outstanding reputation helps us attract the very best teaching staff.

Dynamic and inspiring, they bring their subjects to life in all kinds of ways to capture their pupils’ imaginations. thoroughly dedicated, they always go the extra mile to help every pupil achieve their very best.


LEADERSHIP TEAM

Headteacher

Mr D Smith

Associate Headteacher

Mr G Rogers

Senior Assistant Headteacher

Mrs J Morris

Assistant Headteacher

Mr G Jameson

Assistant Headteacher

Miss S O'Reilly

Assistant Headteacher

Mrs S Vaughan

ART & DESIGN

Ms S Abbott (Head of Dept)

Mrs L Muneretto (Tech)

Miss W Wierzcholowska (Tech)

BUSINESS STUDIES

Miss A McGinty (Head of Dept)

Mr D Brogden (Acting HoD)

Ms J Hunton

COMPUTING

Mr P Corkhill (Head of Dept)

Mrs D Onwukwe

ART, DESIGN & TECHNOLOGY

Mr D Lambourne (Head of Dept)

Miss J Besidone (i/c Food)

Mrs L England

Miss W Wierzcholowska (Tech)

Mr K Cornford (Tech)

DRAMA

Miss S O’Reilly (Head of Dept)

Mr W Gimson (i/c Music)

Miss S Sladen

Mr S Thomas (Music)

Mr C Nunes

Mr S St Clair (Tech)

Mr J Rose (Tech)

EAL SUPPORT

Mrs D King

ENGLISH

Mrs A Ahmed (Head of Dept)

Mrs E Shawkat (2 i/c)

Miss K Broadway

Mr T James

Mrs D King

Mr J Mouasher

Mr C Rhodes

Mrs L Sikder

Miss C Somers

HUMANITIES

Mr O Jones (Head of Dept)

Mr R Hughes (2 i/c)

Mr R Hanton-Rutherford (i/c RS)

Ms M Bayley

Mr J Haldenby

Miss N Hothy

Mrs J Morris

Mr J Pryce

LEAD PRACTIONERS

Mr D Lambourne

Miss S O’Reilly

Mr G Taylor

MATHEMATICS

Mr K Patel (Head of Dept)

Ms A Theocharous (2 i/c)

Mrs O Bello

Mrs C-A Hodgson

Mrs C Chandra

Mr D Danso

MEDIA STUDIES

Miss L Pegg (Head of Dept)

MFL

Mr D Allerton (Head of Dept)

Mr A Stewart

Miss L Allard

Mrs M Martin


PHYSICAL EDUCATION

Mr P Paliotta (Head of Dept)

Mr S Norman (2 i/c)

Mr C Sydenham

Mr G Tanner

SCIENCE

Mr G Jameson (Head of Dept)

Mr C Kelly (2 i/c)

Dr R Fellowes

Miss H Gore

Miss E Harris-Rowthorn

Miss L Heine

Mrs M Mendraszek

Mr G Taylor

Mrs R Pettifer (Tech)

Dr E Tarttelin (Tech)

SMSC

Miss N Hothy (i/c)


HEALTH & SOCIAL CARE

Miss D Richards (Head of Dept)

COVER SUPERVISOR

Mrs M Martin

Mr S Kenny

STUDENT SUPPORT

Mrs D King (SENCo)

Mr N Beckett

Mrs S New (SEN Admin)

TEACHING ASSISTANTS

Mr J Ampatzoglou

Ms S Dicks

Mr C Dickson

Miss E Nowland

Dr K Strachan

Mr S Sullivan


ADMINISTRATION


FINANCE

FINANCE OFFICE

Mrs D Castanheira (Director of Finance)

Mrs C Davies

Mrs Y Hong

Mrs D MacDonald

Mrs L O’Malley

Mrs U Patel

Mrs J Rutley

TRUST DATA LEAD

Mrs E Dines

EXAMINATIONS OFFICER

Mrs K Nathan

ATTENDANCE & INCLUSION

Mr H Raza

HEAD TEACHER'S PA

Mrs K Anderson

IT SUPPORT

Mr D Young (Director of IT)

Mrs V Sinet (Trust Operations & IT Service Manager)

Mr C Cook (Trust Network & IT Infrastructure Manager)

Mr T Malins (Lead IT Technician)

Mr F Rucco (IT Technician)

Mr O Hatten (IT Technician)

Mr G Mezzela (Apprentice IT Technician)

LIBRARY

Miss L Pennell (Library Manager)

REPROGRAPHICS

Ms A Worsnip

MARKETING

Mrs K Dove (Fed Marketing Co-ordinator)

Mr A Saleh (Trust Digital Marketing Officer)

SCHOOL OFFICE

Mrs H Rhoades (Office Manager)

Miss C Frewer

Mrs E O'Brien

Mrs D Valentine

SIXTH FORM PROGRESSION

Mrs K Bentley


SITE

PREMISES

Mr K Dockett (Facilities Mngr)

Mr G Farlam

Mr A Riggs

CLEANERS

Mrs A Caputa

Ms S Dicks

Mr R Hayden

Ms A Hartwich

Mr J Lukasiewicz

Miss A Paluszkiewicz

Mrs I Pluzycka

Mrs I Stankowska

Mrs A Wojcik